Techet Péter egy éve a VS-en írta meg a függetlenségpárti triesztiek követelésének hátterét: „Az 1947-es párizsi békeszerződés – a mai trieszti és szlovén tengerparti övezetben – létrehozott egy önálló Trieszti Szabad Államot, amelynek déli része azonnal jugoszláv megszállás alá került, és ma is Szlovéniához tartozik. Triesztben azonban az amerikaiak voltak jelen, és sokáig úgy nézett ki, hogy az ENSZ felügyelete mellett fennmaradhat e részen az önálló ország. Végül azonban Olaszország 1954-ben bekebelezte Triesztet is.” Techet írásában az áll, hogy a Szabad Trieszt Mozgalom szerint nemzetközi jogot sértett az olasz lépés, így az olasz fennhatóság törvénytelen.
Az osztrák közélet 99,9 százaléka nincs tisztában Trieszt jogi helyzetével és függetlenségének lehetőségéről, mondta a Szabad Trieszt Mozgalomnak adott videóinterjújában Pásztory Tibor, az osztrák liberális Neos párt bécsi politikusa, aki bécsi dialektusban állt ki a függetlenségpártiak mellett. Pásztory szerint Trieszt nem Olaszország része, hanem továbbra is az ENSZ felügyelete alatt kéne, hogy működjön.
„Nem különjogokról, hanem egy Európa számára esélyt jelentő helyzetről szeretnék beszélni. Szigorúak vagyunk mindennemű nacionalizmussal szemben, legyen az olasz vagy más, így osztrákot sem akarunk. Trieszt függetlenségét egy európai projektként kezeljük, egy olyan esélyként, amely szabadkikötője révén kaput nyithatna a világ felé” – mondja Pásztory az interjúban. A Szabad Trieszt Mozgalom a közép-európai államoktól remélt politikai segítségért cserébe a kikötőt Ausztriának, Magyarországnak, Csehországnak és Szlovákiának adná, áll a fent említett 2014-es Techet-cikkben.
Pásztory szerint nem szabad, hogy feledésbe merüljön a triesztiek követelése: „Tévesek az elmúlt harminc év autóstérképei. Egyiken sincs berajzolva a Trieszti Szabad Állam.” Pásztory szerint a politikusok és újságírók feladata a jövőben az, hogy bemutassák és megismertessék a szabad Trieszt ügyét a közép-európai közvéleménnyel.